Je možné nahradit aspirin kyselinou acetylsalicylovou?

Tablety jsou bílé, lehce mramorované, s charakteristickým zápachem, ploché válcovité, s půlicí rýhou, zkosené.

Struktura

Jedna tableta obsahuje: aktivní složka – kyselina acetylsalicylová – 500 mg; Pomocné látky: bramborový škrob, jedlá kyselina citrónová, mastek, kyselina stearová, bezvodý koloidní oxid křemičitý.

Farmakoterapeutická skupina

Indikace pro použití

– bolesti slabé a střední intenzity různého původu: bolesti hlavy, zubů, kloubů a svalů, bolesti zad, neuralgie, bolesti při menstruaci;
– zvýšená tělesná teplota při infekčních zánětech a nachlazení u dospělých a dětí starších 15 let.
Bez porady s lékařem je povoleno krátkodobé užívání ne déle než čtyři dny.

Dávkování a podávání

Aplikujte perorálně po jídle s půl sklenicí vody nebo alkalické minerální vody.
U bolesti mírné až střední intenzity a horečnatých stavů u dospělých je maximální jednotlivá dávka 1000 mg, u dětí starších 15 let – 500 mg.
Jedna dávka pro dospělé je 1-2 tablety (500-1000 mg), pro děti starší 15 let – 1 tableta (500 mg). V případě potřeby lze lék užívat 3krát denně s intervalem nejméně 4 hodiny Maximální denní dávka pro dospělé je 6 tablet (3000 mg), pro děti starší 15 let – 3 tablety (1500 mg).
Pro starší lidi: obvyklá jednotlivá dávka je 1 tableta (500 mg), pro silnější bolest – 2 tablety. V případě potřeby je možné dávku opakovat, ne však dříve než po 4 hodinách Maximální denní dávka jsou 4 tablety.

Nežádoucí účinek

K posouzení frekvence nežádoucích účinků byla použita následující gradace: velmi často ≥ 1/10 všech receptů, často od 1/100 do 1/10 všech receptů; zřídka od 1/1 000 do 1/100 všech receptů; zřídka od 1/10 000 do 1/1 000; velmi zřídka – méně než 1/10 000 všech případů předpisu; neznámý – žádné údaje o četnosti výskytu.
Z trávicího systému: často – nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku, průjem; vzácně – erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu (GIT), krvácení v GIT, selhání jater.
Z centrálního nervového systému: při dlouhodobém užívání – závratě, bolesti hlavy, reverzibilní porucha zraku, tinitus, aseptická meningitida.
Ze strany hematopoetických orgánů: zřídka – trombocytopenie, anémie, agranulocytóza, pancytopenie, leukopenie. U pacientů s deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy byla hlášena hemolýza a hemolytická anémie. Vzácně nebo velmi vzácně se může objevit závažné krvácení, jako je gastrointestinální krvácení, intracerebrální krvácení (zejména u pacientů s nekontrolovanou hypertenzí a/nebo současným užíváním antikoagulancií), které může být život ohrožující. Pooperační krvácení, krvácení z dásní, kožní krvácení, krvácení z nosu, urogenitálního traktu s možným prodloužením doby krvácení.
Z močového systému: zřídka – renální dysfunkce; při dlouhodobém užívání – nefrotický syndrom, akutní selhání ledvin.
Alergické reakce: méně časté – kožní vyrážka; vzácně – angioedém, bronchospasmus, „aspirinové“ astma a „aspirinová“ triáda (Fernon-Vidalův syndrom), závažné kožní reakce (jako je exsudativní erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza).
Ostatní: velmi vzácně – Reyeův syndrom (encefalopatie v kombinaci s akutním ztučněním jater a jaterním buněčným selháním); při dlouhodobém užívání – zvýšená závažnost chronického srdečního selhání.

READ
Jak zjistit, zda je kuře kohout nebo slepice?

Kontraindikace

– nedostatek glukózo-6-fosfátdehydrogenázy;
– přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou a salicylovou a další složky obsažené v léku;
– erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi;
– gastrointestinální krvácení;
– „aspirinové“ astma a „aspirinová“ triáda;
– hemoragická diatéza (von Willebrandova choroba, trombocytopenická purpura, telangiektázie), hypoprotrombinémie, hemofilie;
– disekující aneuryzma aorty, těžké srdeční selhání (NYHA třída III-IV);
– portální hypertenze;
– nedostatek vitaminu K;
– užívání methotrexátu v dávce 15 mg/týden nebo vyšší;
– selhání ledvin a jater;
– těhotenství I a III trimestr, laktace;
– dna a dnavá artritida;
– děti do 15 let v kombinaci s hypertermií v důsledku virových onemocnění.

Interakce s jinými léky

Při současném použití zvyšuje hepatotoxicitu methotrexátu a toxické účinky valproátu a fenytoinu v důsledku jejich vytěsnění z vazby na proteiny. Zvyšuje účinky hypoglykemických látek, trijodtyroninu, sulfonamidů, reserpinu.
Koncentrace barbiturátů, digoxinu a lithných solí v krevní plazmě se zvyšuje v důsledku snížené renální exkrece.
Zvyšuje riziko krvácení při současném použití s ​​nepřímými antikoagulancii, inhibitory agregace krevních destiček a trombolytickými látkami.
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a další nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) ve vysokých dávkách zvyšují riziko ulcerózních lézí a gastrointestinálního krvácení díky synergickému účinku.
Současné užívání jiných nesteroidních analgetik/protizánětlivých léků (v dávce kyseliny acetylsalicylové 3 g denně nebo více) zvyšuje riziko ulcerózních lézí a krvácení z gastrointestinálního traktu.
Účinek antihypertenziv je snížen: u pacientů s arteriální hypertenzí, kteří užívají ACE inhibitory a/nebo betablokátory spolu s aspirinem, je třeba pečlivě sledovat krevní tlak a v případě potřeby upravit dávku.
Při užívání diuretik v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou ve vysokých dávkách je diuretický účinek oslaben.
Systémové glukokortikoidy zvyšují toxický účinek kyseliny acetylsalicylové na žaludeční sliznici, čímž zvyšují riziko krvácení; při léčbě snižují hladinu salicylátů v krvi zvýšením clearance kyseliny acetylsalicylové a po ukončení léčby zvyšují riziko předávkování salicyláty.
Oslabuje účinek urikosurických léků v důsledku kompetitivního vylučování kyseliny močové v nefronových tubulech.
Posiluje toxický účinek alkoholu na sliznici trávicího traktu.
Antacida obsahující hydroxid hořečnatý a/nebo hlinitý zpomalují a zhoršují vstřebávání kyseliny acetylsalicylové.

Bezpečnostní opatření

Použití v pediatrii. Při použití kyseliny acetylsalicylové u dětí do 15 let s hypertermií (horečkou) v kombinaci s virovou infekcí nebo akutní infekcí dýchacích cest existuje vysoké riziko rozvoje Reyeova syndromu (poškození mozku a jater). Proto je použití kyseliny acetylsalicylové u této skupiny pacientů kontraindikováno a lze jej provádět pouze v omezených případech (léčba akutní revmatické horečky, perikarditidy).
Použití během chirurgických zákroků. 5-7 dní před plánovanou chirurgickou intervencí je nutné vysadit kyselinu acetylsalicylovou, aby se snížilo riziko krvácení během operace a v pooperačním období.
Dlouhodobé užívání kyseliny acetylsalicylové. Pokud je nutné dlouhodobé užívání kyseliny acetylsalicylové, je třeba sledovat obraz periferní krve a vyšetřit stolici na skrytou krev. Zejména u osob s erozivními a ulcerózními lézemi gastrointestinálního traktu, anamnézou gastrointestinálního krvácení, poruchou funkce ledvin a jater.
Použití u osob s patologií bronchopulmonálního systému. U pacientů s bronchiálním astmatem, nosní polypózou a sennou rýmou může použití kyseliny acetylsalicylové vyvolat exacerbaci onemocnění.

READ
Kdy můžete zasadit rajčata podle lunárního kalendáře?

Těhotenství a laktemie

V prvním a třetím trimestru těhotenství je užívání kyseliny acetylsalicylové kontraindikováno. Při užívání kyseliny acetylsalicylové ve třetím trimestru těhotenství v dávce vyšší než 500 mg/den může dojít k předčasnému uzávěru ductus arteriosus u plodu, může se vyvinout plicní hypertenze, renální dysfunkce až do objevení se renálního selhání s oligohydramnion, prodloužení doby krvácení u matky a plodu do konce těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství je povoleno občasné užívání kyseliny acetylsalicylové.
Vzhledem k tomu, že salicyláty přecházejí do mateřského mléka v malých množstvích, je nutné dítě odstavit, pokud je jejich použití během kojení nezbytné.

Nadměrná dávka

Měli byste se mít na pozoru před intoxikací u starších lidí (terapeutické předávkování nebo rozsáhlá intoxikace může být smrtelná).
Střední předávkování: nevolnost, zvracení, tinitus, ztráta sluchu, bolest hlavy, závratě a zmatenost. Tyto příznaky zmizí, když se dávka léku sníží.
Těžké předávkování: horečka, hyperventilace, ketóza, respirační alkalóza, metabolická acidóza, kóma, kardiogenní šok, respirační selhání, těžká hypoglykémie.
Léčba: hospitalizace, laváž, aktivní uhlí, sledování acidobazické rovnováhy, alkalická diuréza s cílem dosáhnout pH moči mezi 7,5-8 (vynucená alkalická diuréza se považuje za dosaženou, pokud je koncentrace salicylátu v krevní plazmě vyšší než 500 mg/ l ( 3,6 mmol/l) u dospělých nebo 300 mg/l (2,2 mmol/l) u dětí), hemodialýza, náhrada ztráty tekutin, symptomatická terapie.

10 tablet v tvarovaném bezbuněčném obalu z papíru s polymerovým povlakem nebo z materiálu kombinovaného na bázi papíru a kartonu.
10 tablet v blistru vyrobeném z polyvinylchloridové fólie a hliníkové fólie.
1 obrysové bezbuněčné balení spolu s příbalovým letákem je umístěno v kartonovém obalu (č. 10 × 1).
1, 2, 3, 5 blistrových balení spolu s vkládacím listem je umístěno v kartonovém obalu (č. 10×1, č. 10×2, č. 10×3, č. 10×5).
Balení 390 konturových buněk bez nebo 300 konturových buněk spolu s 10 návodem k použití je umístěno v kartonové krabici (č. 10×390, č. 10×300).

Podmínky skladování

Na místě chráněném před světlem a vlhkostí při teplotě do 25°C
Uchovávejte mimo dosah dětí.

Aspirin je lék ze třídy nenarkotických léků proti bolesti a antipyretik, který je považován za nejpoužívanější lék na světě. Účinně ulevuje od bolesti nízké intenzity, snižuje teplotu, působí protizánětlivě. Droga také pomáhá ředit krev. Většina lidí bere tento lék jako samoléčbu, což vede k častým nežádoucím reakcím. Užívání aspirinu u dětí má své vlastní charakteristiky a vyžaduje lékařskou pomoc.

READ
Jak sbírat bazalku, aby i nadále rostla?

Lék Upsarin Upsa

Navzdory tomu, že Aspirin je jednou z nejrozšířenějších drog na světě, není zdaleka nejdokonalejší. Abyste se vyhnuli negativním důsledkům při použití u dětí, musíte přísně dodržovat pokyny a nejprve se poradit s pediatrem.

V jakých případech je to povoleno?

Nejčastěji se aspirin používá jako antipyretikum a analgetikum. Má také výrazné protizánětlivé a protidestičkové (ředění) vlastnosti.

Děti mohou užívat (ačkoli se to nedoporučuje) kyselinu acetylsalicylovou v následujících případech:

  • bolesti hlavy, vč. migréna;
  • bolesti zubů;
  • neuralgie;
  • mírná traumatická bolest;
  • bolest svalů a kloubů;
  • revmatismus a další systémová onemocnění pojivové tkáně;
  • infekčně-alergická myokarditida;
  • zvýšená teplota více než 38,5 stupňů (s výjimkou horečky v důsledku virových infekcí).

Použité dávky

Přesné dávkování se liší v závislosti na věku dítěte a konkrétní nemoci. V každém případě byste se měli před použitím tohoto léku poradit se svým lékařem.

Při použití aspirinu jako analgetika a látky proti horečce se pro děti doporučují následující dávky:

  • 2-3 roky – 0,1 g/den;
  • 4-6 let – 0,2 g/den;
  • 7-9 let – 0,3 g/den.

Ve věku nad 10 let je jednorázová dávka nejvýše 0,25 g, maximální denní dávka by neměla překročit 0,75 g. Množství léku si navíc můžete vypočítat podle hmotnosti: 1 mg Aspirinu na 30 kg, což je denní dávka.

Pokud mluvíme o použití léku jako protizánětlivého činidla (například pro revmatoidní artritidu), pak bude jednotlivá dávka následující:

  • 1 rok – 0,05 g;
  • 2 roky – 0,1 g;
  • 3 roky – 0,15 g;
  • 4 roky – 0,2 g;
  • 5 a více let – 0,25 g.

Tablety je třeba užívat po jídle a zapít vodou. Pokud strava kojence obsahuje pouze mateřské mléko, měla by matka užívat Aspirin po krmení.

Ve všech případech by maximální denní dávka neměla překročit 1 gram.

Kontraindikace

Lék je absolutně kontraindikován, pokud má pacient následující onemocnění:

  • peptický vřed žaludku nebo dvanáctníku v akutním stadiu;
  • patologie charakterizované porušením systému srážení krve (hemofilie, hemoragická vaskulitida, autoimunitní trombocytopenická purpura, von Willebrandův syndrom a další);
  • individuální alergická přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou, jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a pomocné složky tablet;
  • U dětí je lék kontraindikován v přítomnosti hypertermie spojené s virovými infekcemi (chřipka, spalničky, plané neštovice atd.). To je spojeno s vysokým rizikem rozvoje Reyeova syndromu.
READ
Jak zakrýt rány na stromech po prořezávání?

Může být používán s opatrností za následujících podmínek:

  • peptický vřed v remisi;
  • patologie trávicího traktu (hyperkyselá gastritida, gastroezofageální refluxní choroba);
  • bronchiální astma;
  • dna;
  • selhání ledvin a jater.

Děti do 3 let: mohou užívat aspirin?

Kyselina acetylsalicylová se předepisuje dětem do 3 let na stejném základě jako starším dětem. V tomto věku je riziko vzniku astmatu a alergických reakcí vyvolaných aspirinem vyšší, ale pravděpodobnost Reyeova syndromu je nižší. Miminko bude lépe přijímat rektální čípky, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

Během kojení je však lepší se aspirinu úplně vyhnout, a to nejen pro novorozence, ale i pro matku, protože tato látka snadno proniká z ženského těla do mléka. V každém případě je vhodné upustit od užívání léku a zvážit léčbu alternativními prostředky.

Nežádoucí účinky

Navzdory zjevné bezpečnosti má lék širokou škálu vedlejších účinků, včetně smrtelných. Nejčastěji se objevují při nesprávném dávkování a dlouhodobém užívání:

  • alergické reakce, projevující se vyrážkou, Quinckeho edémem, astmatickým záchvatem;
  • trombocytopenie;
  • dyspeptické příznaky (pálení žáhy, bolest břicha, nevolnost, průjem);
  • anemický syndrom;
  • bolesti hlavy;
  • rozvoj ulcerózních lézí gastrointestinálního traktu (GIT);
  • krvácení z gastrointestinálního traktu (zejména při použití rektálních čípků);
  • dysfunkce jater;
  • sluchové postižení;
  • diabetes mellitus (v důsledku poškození inzulínového aparátu a poruchy tvorby glykogenu).
  • aspirinové astma (projevuje se triádou příznaků: polypózní sinusitida, astmatické záchvaty a nesnášenlivost všech nesteroidních protizánětlivých léků).

Nejzávažnější komplikace, která může být spojena s užíváním Aspirinu, je považována za Reyeův (nebo Reyeův) syndrom. Tato patologie se vyskytuje u dětí do 15 let v důsledku použití kyseliny acetylsalicylové během horečky virového nebo bakteriálního původu. V tomto případě se vyvíjí mozkový edém, který vede k encefalopatii, stejně jako akutnímu selhání jater.

Projevuje se následujícími příznaky:

  • náhlá nevolnost a neustálé zvracení (toto je úplně první známka, když se objeví, musíte zavolat sanitku);
  • poruchy vědomí různého stupně – od mírného stuporu až po kóma;
  • dušení, křeče, žloutenka;
  • v krvi jsou pozorovány známky selhání jater (zvýšené transaminázy, bilirubin).

Navzdory skutečnosti, že se jedná o poměrně vzácné onemocnění (1-2 na 100 000), syndrom se vyznačuje velmi vysokou úmrtností – v průměru asi 30% (s rozvojem kómatu – 80%).

READ
Jak rozmrazit bobule, aby neztratily svůj tvar?

Jaký je nejlepší způsob, jak nahradit kyselinu acetylsalicylovou u dítěte?

Skupina léků NSAID obsahuje velké množství názvů, z nichž mnohé jsou schváleny pro použití v jakémkoli věku a mají výrazně méně kontraindikací a nežádoucích účinků. Místo aspirinu mohou děti užívat následující léky:

  1. “Paracetamol” (acetaminofen) – můžete použít jakoukoli formu léku: tablety, sirupy, rektální čípky. Používejte opatrně u dětí v prvním měsíci po narození. Obchodní názvy: „Efferalgan“, „Panadol“, „Tylenol“, „Cefekon“.
  2. Ibuprofen je nejbezpečnější NSAID a lze jej užívat od 3 měsíců v jakékoli formě. Obchodní názvy: „Maxicold“, „Nurofen“, „Ibufen“, „Burana“, „Iprene“, „Dolgit“, „Faspik“.
  3. “Diclofenac” je povolen od 6 let, rektální formy – od 12 let. Má výrazný analgetický a protizánětlivý účinek, ale slabý antipyretický účinek. V prodeji jsou následující možnosti: „Voltaren“, „Ortofen“, „Naklofen“, „Rapten“, „Feloran“.

Všechny výše uvedené léky jsou povoleny během laktace.

Kromě aspirinu se dětem nedoporučují následující produkty:

  • “Analgin” (metamizol sodný);
  • “Amidopyrin”;
  • “fenacetin”;
  • “Nimesulid” – povolen po 12 letech.

Závěry

Podávání kyseliny acetylsalicylové dětem je povoleno pouze v extrémních případech, kdy je naléhavě nutné snížit teplotu a nejsou k dispozici žádné alternativní prostředky. Před přijetím si musíte přečíst pokyny a zjistit možné kontraindikace. Lék by v žádném případě neměly užívat děti do 15 let s horečkou virového původu, protože to může způsobit smrtelnou komplikaci. Nejbezpečnějšími náhradami za aspirin jsou paracetamol a ibuprofen.

Rate article
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: